Halı satan bir dükkâna girdiğinizde renkler ve modeller arasından seçim yapmak zordur. Ama herkes bilir ki el dokuması olanlar en kıymetlileri ve en güzelleridir. Eğer evinizde el dokuması varsa ona ne kadar iyi bakarsanız yıllandıkça güzelliğinden bir şey kaybetmediğini göreceksiniz. El dokumasının türleri nedir ve bakımı nasıl yapılır? Gelin Star Halı Yıkama olarak bu konuyu birlikte inceleyelim.

 

El Dokuması Türleri

Kök boya tekniğiyle hazırlanan el dokuması halılar ipek, pamuk veya yün kullanılarak yapılır. Tezgâhlarda tek tek işlenen bu el emeği ürünler dünyanın çeşitli bölgelerinde farklı renk ve motiflerle kendi tarzlarını yaratır. Örneğin el dokuması deyince akla gelen ilk ülkelerden biri İran’dır. İran tarzında kırmızı veya mavi rengin baskın olduğunu görürüz. Geleneksel Türk el dokumasında ise zengin renk çeşitliliği ön plana çıkar. Turuncular, sarılar, kırmızılar ve maviler Türk dokumasında sıklıkla görülen renklerdir. Türkiye’de halı denince her yöreden her motiften görüntüler gözünüzün önüne gelebilir. Geleneksel bir sanata dönüşmüş olan bu işçilik Afyon, Milas, Kayseri, Sivas, Antalya gibi şehirlerimizde hala sürdürülmeye devam etmektedir.

 

El Dokumasında Düğüm Tekniği

Dokumada iki tür düğüm tekniği bulunur. Türk düğümü yani Gördes düğüm genellikle Türkiye ve Kafkasya civarında kullanılan bir tekniktir. İran düğümü ise Hindistan, İran ve Orta Asya’da yaygın olarak kullanılır. Türk düğümü çift düğüm tekniği olduğu için aşınmalar olsa da halı tam çözülmez ve desenini kaybetmez. Ancak İran düğümünde tek düğüm olduğu için aşınmalar desenin kaybolmasına sebep olacaktır. Bu yüzden tercih ederken çift düğümlü el dokumasına yönelmeniz daha uzun yıllar kullanım açısından önemlidir.

 

El Dokuması Halıların Temizliği ve Bakımı

Temizliğine ne kadar dikkat ederseniz edin zamanla tozlar derine yapışır. Ya da anlık olarak katı veya sıvı lekelerle karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir sıvı madde döküldüğünde emilimi beklemeden hızlı bir şekilde kâğıt havlu bastırarak fazla suyu almalısınız. Katı bir şey döküldüğündeyse maddenin dağılmasını önlemek için merkeze toplayarak temizlik yapmalısınız.

 

Ancak lekeler çıkmıyorsa ya da zamanla tozlandığını hissediyorsanız profesyonel bir hizmetten faydalanmalısınız. El dokumasına en az sizin kadar önem veren Karşıyaka Halı Yıkama Fabrikası hassas bir el dokuması halı temizliği hizmeti alabilirsiniz. İtinayla yıkayıp en temiz şekilde size teslim ediyoruz.

KARŞIYAKA HALI YIKAMA FABRİKASI

Etiketler
Karşıyaka Kilim Temizleme

%100 Hijyen anlayışı ile müşterilerine kaliteli ve ekonomik çözümler sunan Karşıyaka Halı ve Koltuk Yıkama 28 yıldır sizlerin hizmetinizde.

© Copyright 1991 - 2024.
İletişim Bilgileri

Bostanlı, Şehitler Blv, 35590
Karşıyaka İZMİR

0 (554) 945 29 34
0 (536) 281 29 13